Přejít k obsahu

Blog

Nezvaný host: Proč plíseň číhá na našich zdech a jak se s ní rozloučit

05 Sep 2023

Plíseň, ten nevítaný host v domácnosti, má talent objevovat se bez ohlášení na našich zdech, stropech a dokonce i v temných koutech našich domovů. Pochopení toho, jak se tam dostane, a co je důležitější, jak ho vystěhovat, nás může zachránit před nákladnými opravami a zdravotními problémy. V tomto příspěvku na blogu odhalíme důvody vzhledu plísně, její modus operandi a účinné strategie, jak se s ní rozloučit.

Proč si plíseň vybírá naše stěny

Plíseň je druh houby, které se daří v prostředí bohatém na vlhkost. Naše domovy poskytují dokonalé podmínky pro zakořenění plísní. Zde je důvod:

 1. Vlhkost: Plísně potřebují ke svému růstu vlhkost a naše domovy mohou být pokladnicí vlhkosti. Netěsné střechy, klempířské problémy nebo dokonce vysoká vnitřní vlhkost mohou vytvořit dokonalou živnou půdu.

 2. Teplo: Většina plísní preferuje teploty mezi 60 °F a 80 °F (15 °C až 27 °C), což často odpovídá našemu nastavení vnitřního klimatu.

 3. Organická hmota: Plísně se živí organickými materiály, jako je dřevo, papír a textilie, které se běžně vyskytují v našich domovech.

 4. Špatné větrání: Nedostatečná ventilace může zadržovat vlhkost uvnitř, což usnadňuje usazování plísní.

Životní cyklus formy

Pochopení životního cyklu plísní vrhá světlo na to, proč se objevuje na našich zdech:

 1. Příchod spór: Spóry plísní jsou všude, uvnitř i venku. Vstupují do našich domovů okny, dveřmi, systémy HVAC nebo se svezou na našem oblečení.

 2. Aktivace spór: Když spory dopadnou na vlhký povrch, mohou začít růst a vytvořit síť drobných vláken.

 3. Kolonizace: Jakmile vlákna dozrají, produkují více spor, čímž se rozmnoží kolonie plísní.

 4. Viditelný růst: Když se kolonie plísní dostatečně zvětší, stanou se viditelnými a projeví se jako nevzhledné skvrny na stěnách, stropech nebo jiných površích.

Strategie odstraňování plísní

Nyní se podívejme na účinné strategie boje proti plísním:

 1. Odstraňte vlhkost: Identifikujte a napravte zdroj vlhkosti. Opravte netěsnosti, zlepšete ventilaci a v případě potřeby použijte odvlhčovače.

 2. Čištění postižených oblastí: Malé plísňové skvrny lze často vyčistit směsí mýdla a vody nebo speciálním čističem plísní. Nezapomeňte nosit ochranné pomůcky, včetně masky a rukavic.

 3. Znovu natřete barvou odolnou vůči plísním: Zvažte přetření postižených oblastí barvou odolnou vůči plísním, která obsahuje antimikrobiální látky zabraňující růstu plísní.

 4. Utěsněte netěsná místa: Utěsněte všechny mezery, praskliny nebo oblasti náchylné k netěsnostem, aby se zabránilo pronikání vlhkosti.

 5. Pravidelná údržba: Provádějte rutinní kontroly k včasnému zachycení plísní, zejména v oblastech náchylných k vlhkosti, jako jsou koupelny a sklepy.

 6. Profesionální sanace: Pro rozsáhlé napadení plísní je moudré vyhledat profesionální služby sanace plísní.

Závěr

Plíseň může být vytrvalým a nezvaným hostem, ale správnými strategiemi ji můžeme udržet na uzdě. Pochopením toho, proč se objevuje na našich zdech, jak funguje, a zavedením proaktivních metod prevence a odstraňování můžeme pro sebe a naše rodiny udržovat zdravější životní prostředí bez plísní.

Nedovolte, aby plíseň ovládla váš domov; podniknout kroky k zajištění bezpečného a pohodlného životního prostoru.

Předchozí příspěvek
Další příspěvek

Děkujeme za přihlášení k odběru

Tento email byl zaregistrován!

Nakupujte nyní

Vyberte Možnosti

Možnost Upravit
this is just a warning